Taiji Zlín
Qigong - práce s vnitřní energií

Qigong (čti Čchi-kung) je souhrnem čínských gestikulárních technik určených k ovládání vnitřní energie. Stejně jako Taijiquan je součástí taoistického filozofického systému, je součástí tradiční čínské medicíny vedle akupunktury, masáže, manipulace atd. Zahrnuje však i meditativní cvičení a uvědomování si sebe sama.

Qi v čínštině znamená energetický dech. Dech je pohyb duše a energie je zdroj veškerého života. Je to životodárný zdroj celého našeho fyzického těla, to on řídí náš život.
Gong v čínštině znamená ovládnutí svého Já. Sebeovládání je vlastnost, kterou získáváme při poznávání a prohlubování některých úrovní naší osobnosti.
Slovo Qigong znamená tedy dechová cvičení nebo cvičení s energií.

Qi představuje životní energii, která koluje v lidském těle cestami, známými z akupunktury – meridiány ( 12 hlavních a 8 nepravidelných ). Podle tradiční čínské medicíny se Qi objevuje u člověka v zárodečném stádiu a je uloženo v ledvinách. Uvědomování si této energie, její akumulaci, oběh a řízení cvičíme pomocí specifických prostředků.

Principy cvičení

Qigong je často nazýván čínskou jógou. Některá kritéria jsou společná: uvolněnost těla, cvičení bez použití síly, klidné dýchání, klidná mysl. Velké množství cvičení se provádí ve stoje, v pohybu nebo v sestavách ( 5 zvířat, divoká husa, plovoucí drak,…). Jiná cvičení se provádí také ve stoje, ale s určitou nehybností nebo v sedě. Tato slouží k cvičení koncentrace, proudění energie nebo meditace.

Qigong umožňuje rozvoj schopnosti vnímat a lépe přijímat nebeský magnetismus a vliv země, schopné vyživovat energii v těle až do té míry, že se změní odolnost těla a jeho kapacita.

Qigong a bojová umění

Qigong je velmi užitečný pro zlepšení zručnosti v bojových uměních (BU). Při tréninku BU rozdělujeme Qigong na vnitřní uvolněný a vnější tvrdý. Tvrdý Qigong patří mezi školy kung-fu. Způsobuje mimořádnou odolnost svalů a kostí, umožňující unést obrovské váhy. Toto zvýšení odolnosti a sebevědomí, spojené s roztahováním a uvolňováním těla a ovládnutím boje, tvoří z bojového Qigongu základ každého tréninku.

(použité materiály: brožura k videokazetě Tai Ji Quan, cvičí Francois Hainry , TEMPLE 1993)